Sada vačkového hřídele je ucelený soubor komponent, které se doporučují měnit při prováděné opravě. Jednotlivé součásti systému otevírání ventilů a také ovládání sdružených vstřikovacích jednotek (PD systém) jsou: Vačkový hřídel, ložiska uložení vačkového hřídele, hydraulická zdvihátka a upevňovací šrouby uložení vačkového hřídele. Tyto součásti dokonale a synchronně spolupracují pouze za předpokladu, že dojde k výměně všech opotřebených dílů, jejich správné instalaci a při použití vhodného typu motorového oleje. Vytvořením takto optimálních pracovních podmínek se také výrazně zvýší životnost celého vačkového systému.

Proč je důležitá výměna celé vačkové sady

Komponenty vačkových sad byly sestaveny s ohledem na zkušenosti a požadavky mechaniků, kteří je mění v rámci systému kompletně. Všechny komponenty spolu souvisí, stav všech součástí ovlivňuje funkčnost celého systému a výměna jednotlivých dílů nemusí zajistit jeho správnou funkci, což dříve či později vede k opakovanému problému a zbytečným finančním nákladům. Proto se doporučuje výměna kompletní vačkové sady. Níže jednotlivé komponenty vačkových setů:

Vačkový hřídel

Vačkový hřídel zajišťuje ovládání zdvihu ventilů a (v tomto případě) také ovládání PD vstřikovačů. Vačkový hřídel je dodáván ve verzi ocel nebo litina. Pohon vačkového hřídele je zajištěn spojením s klikovou hřídelí motoru.

 

Hydraulická (hrníčková) zdvihátka

Hrníčková zdvihátka hydraulicky vymezují vůli ventilu, jsou ovládána vačkovým hřídelem a působí přímo na ventil. Jejich hydraulická funkce je zajištěna olejovým plněním z mazacího systému motoru skrze boční otvor v plášti zdvihátka. U PD motoru je navíc konstrukce zdvihátka zesílena, aby odolala působení vysokých tlaků.

 

Šrouby uložení vačky

 Sada speciálních upevňovacích šroubů překladů uložení vačkového hřídele a sady k vahadlovému hřídeli.

 

Ložiska uložení vačkového hřídele

Ložiska vačkového hřídele zajišťují „plovoucí“ uložení vačkového hřídele pomocí olejového filmu. Správná lubrikace, montáž do souosého uložení a dotažení na předepsaný moment jsou nezbytné pro správnou funkci a otáčení vačkového hřídele.

 

Gufero

Gufero vačkového hřídele – pravotočivé – slouží k přetěsnění nového vačkového hřídele.

 

 

Pin It on Pinterest